GRAFİKOTemel Analiz Eğitimi73 ders

ARSAN — Arsan Holding

Tekstil, Giyim ve Deri · Temel analiz & değerleme · TÜFE-reel büyüme

Fiyat
2,97 ₺
Piyasa Değeri
5,2 mr ₺
Firma Değeri
3,5 mr ₺
F/K
17,03x

ARSAN — tek bakışta

5 kontrolün 4 tanesinde şirket sektörün iyi tarafında.

Kontroller, şirketin son 4 çeyrek verisini kendi sektörüyle kıyaslar. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.

Değerleme Çarpanları

F/K17,03x
PD/DD0,37x
FD/FAVÖK6,77x
PD/EFK12,46x
FD/Net Satış8,45x
EFK/PD (verim)%8

Marjlar & Kaldıraç

Brüt Kâr Marjı%54,4
Faaliyet Marjı%100,6
Net Kâr Marjı%73,6
Finansal Kaldıraç%19,3

Son 12 Ay & Son Çeyrek

Net Satış (son 4 çeyrek)417 mn ₺
FAVÖK (son 4 çeyrek)521 mn ₺
Net Kâr (son 4 çeyrek)307 mn ₺
Özkaynak14 mr ₺
Toplam Finansal Borç180 mn ₺
Son dönem2026/06

Reel (TÜFE) analiz: Yukarıdaki tutarlar nominaldir — yani enflasyon dahil. ARSAN'in enflasyondan arındırılmış reel büyümesini, çeyrek-çeyrek değerleme geçmişini ve tarihsel yeşillerini terminalde görebilirsiniz.

ARSAN tablolarında ne görünüyor?

Arsan Holding (ARSAN), Borsa İstanbul'da Tekstil, Giyim ve Deri sektöründe işlem gören 28 şirketten biridir. Piyasa değeri 5,2 mr ₺. Net borcu da ekleyen firma değeri 3,5 mr ₺ olarak hesaplanır.

Şirket son dört çeyrekte 417 mn ₺ net satış, 521 mn ₺ FAVÖK, 307 mn ₺ net kâr açıklamıştır. Bu tutarlar son dört çeyreğin toplamıdır ve enflasyon muhasebesi uygulanan dönemlerde her çeyrek en son raporun satın alma gücüne taşınarak toplanır.

Brüt kâr marjı %54,4; yani her 100 TL satıştan 54 TL brüt kâr kalmaktadır. Esas faaliyet marjı %100,6. Net kâr marjı %73,6.

2026 ilk yarı tablolarında özkaynak 14 mr ₺, toplam finansal borç 180 mn ₺, toplam varlık 17,4 mr ₺ görünmektedir. Finansal kaldıraç (toplam yükümlülük ÷ toplam varlık) %19,3'dir.

Sektördeki diğer şirketlerle aynı ölçekte bakıldığında F/K 17,03x (sektör ortalaması 14,59x), PD/DD 0,37x (sektör 0,66x), FD/FAVÖK 6,77x (sektör 6,04x) olarak hesaplanır. Sektör ortalaması uç değerler kırpılarak bulunur ve yalnızca konumu gösterir; çarpanların düşük ya da yüksek olması tek başına bir sonuç ifade etmez.

Nakit ve finansal yatırımları toplam finansal borcunu aştığı için bilanço net nakit pozisyonundadır (1,7 mr ₺ net nakit).

Rakamlar 2026/06 dönemli finansal tablolara dayanır ve şirketin KAP'ta yayımladığı açıklamalardan derlenmiştir. Yeni bir rapor yayımlandığında bu sayfadaki tutarlar da değişir.

Bu sayfadaki terimler ne anlama geliyor?

Net Döviz Pozisyonu
Şirketin döviz cinsinden varlıkları ile döviz cinsinden borçları arasındaki fark. Dipnotlardaki 'kur riski' tablosunda para birimi bazında gösterilir. Döviz varlığı borcundan fazlaysa pozisyon 'uzun', borcu varlığından fazlaysa 'kısa'dır. Kur hareketinin kâra etkisinin yönünü ve büyüklüğünü bu fark belirler.Tuzak: İhracatçı şirketin gelecekteki döviz gelirleri bilançoda görünmez; bilançoda kısa döviz pozisyonu olan bir ihracatçı ekonomik olarak korunuyor olabilir. Pozisyon ile iş modeli birlikte okunur.
Kapasite Kullanım Oranı
Bir tesisin fiilî üretiminin, üretebileceği azami miktara oranı. Sanayi şirketlerinde talebin ve verimliliğin göstergesidir. Sabit maliyetler üretim miktarına yayıldığı için kapasite kullanımı arttıkça birim maliyet düşer ve marj genişleme eğilimindedir. Şirketler bu oranı çoğunlukla faaliyet raporu ve yatırımcı sunumlarında açıklar.Tuzak: Kapasite artırımı yapıldığı dönemde oran, üretim artsa bile geçici olarak düşebilir; oran üretim miktarıyla birlikte okunur.
Brüt Kâr Marjı
Her 100 TL satıştan, maliyetten sonra kaç TL kalıyor. Fiyatlama gücünün göstergesidir. Marj daralıyorsa ya maliyetler artmış ya da şirket indirime gitmiştir.
Döngüsellik
Bir sektörün kârlılığının ekonomik ya da sektörel döngülere bağlı olarak yıllar içinde dalgalanması. Demir-çelik, kimya, çimento, otomotiv, havacılık gibi sektörlerde talep ve fiyatlar ekonomik döngüyle birlikte hareket eder; kârlar tepe dönemlerde çok yüksek, dip dönemlerde düşük ya da negatif olabilir. Bu sektörlerde tek bir yılın kârı, şirketin ortalama kazanç gücünü yansıtmayabilir.Tuzak: Döngüsel şirkette F/K, kârların tepe noktasında düşük, dipte yüksek görünür. Birkaç yılın ortalama marjı, tek bir yılın marjından daha açıklayıcıdır.
Net Parasal Pozisyon Kazancı / Kaybı
Enflasyon muhasebesinde, parasal varlık ve borçların alım gücündeki değişimden doğan kazanç ya da kayıp. Nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket enflasyonda alım gücü kaybeder ve kayıp yazar. Borcu parasal varlıklarından fazla olan şirketin borcu reel olarak eridiği için kazanç yazılır. TMS 29 uygulayan şirketlerde vergi öncesi kârdan önce ayrı bir satırda gösterilir.Tuzak: Parasal pozisyon kazancı nakit değildir ve esas faaliyetle ilgisi yoktur. Borcu yüksek şirketlerde net kârı yukarı çekebilir; bu yüzden kârın kaynağı ayrıştırılarak okunur.
F/K(Fiyat / Kazanç)
Şirketin bugünkü kârıyla kendini kaç yılda amorti ettiği. Piyasa değerinin son 4 çeyreğin net kârına bölümü. F/K 8 ise, kâr aynı kalırsa şirket kendi fiyatını 8 yılda çıkarıyor demektir.Tuzak: Tek seferlik gelirler (arsa satışı, kur farkı) kârı şişirip F/K'yı olduğundan düşük gösterebilir. Zarardaki şirkette F/K anlamsızdır — negatif çıkar.
ARSAN için detaylı analizi aç →

Finansal tablolar KAP'ta yayımlanan şirket açıklamalarına dayanır; veriler gecikmeli veya hatalı olabilir. Bu sayfa bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.