GRAFİKOTemel Analiz Eğitimi73 ders

GESAN — Girişim Elektrik

Enerji Teknolojileri · Temel analiz & değerleme · TÜFE-reel büyüme

Fiyat
31,4 ₺
Piyasa Değeri
14,4 mr ₺
Firma Değeri
20,2 mr ₺
F/K
8,46x

GESAN — tek bakışta

5 kontrolün 2 tanesinde şirket sektörün iyi tarafında.

Kontroller, şirketin son 4 çeyrek verisini kendi sektörüyle kıyaslar. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.

Değerleme Çarpanları

F/K8,46x
PD/DD0,62x
FD/FAVÖK4,19x
PD/EFK3,45x
FD/Net Satış0,85x
EFK/PD (verim)%29

Marjlar & Kaldıraç

Brüt Kâr Marjı%27,2
Faaliyet Marjı%17,6
Net Kâr Marjı%7,2
Finansal Kaldıraç%47,6

Son 12 Ay & Son Çeyrek

Net Satış (son 4 çeyrek)23,7 mr ₺
FAVÖK (son 4 çeyrek)4,8 mr ₺
Net Kâr (son 4 çeyrek)1,7 mr ₺
Özkaynak23,4 mr ₺
Toplam Finansal Borç6,2 mr ₺
Son dönem2026/06

Reel (TÜFE) analiz: Yukarıdaki tutarlar nominaldir — yani enflasyon dahil. GESAN'in enflasyondan arındırılmış reel büyümesini, çeyrek-çeyrek değerleme geçmişini ve tarihsel yeşillerini terminalde görebilirsiniz.

GESAN tablolarında ne görünüyor?

Girişim Elektrik (GESAN), Borsa İstanbul'da Enerji Teknolojileri sektöründe işlem gören 14 şirketten biridir. Piyasa değeri 14,4 mr ₺. Net borcu da ekleyen firma değeri 20,2 mr ₺ olarak hesaplanır.

Şirket son dört çeyrekte 23,7 mr ₺ net satış, 4,8 mr ₺ FAVÖK, 1,7 mr ₺ net kâr açıklamıştır. Bu tutarlar son dört çeyreğin toplamıdır ve enflasyon muhasebesi uygulanan dönemlerde her çeyrek en son raporun satın alma gücüne taşınarak toplanır.

Brüt kâr marjı %27,2; yani her 100 TL satıştan 27 TL brüt kâr kalmaktadır. Esas faaliyet marjı %17,6. Net kâr marjı %7,2.

2026 ilk yarı tablolarında özkaynak 23,4 mr ₺, toplam finansal borç 6,2 mr ₺, toplam varlık 44,7 mr ₺ görünmektedir. Finansal kaldıraç (toplam yükümlülük ÷ toplam varlık) %47,6'dir.

Sektördeki diğer şirketlerle aynı ölçekte bakıldığında F/K 8,46x (sektör ortalaması 18,52x), PD/DD 0,62x (sektör 1,17x), FD/FAVÖK 4,19x (sektör 6,73x) olarak hesaplanır. Sektör ortalaması uç değerler kırpılarak bulunur ve yalnızca konumu gösterir; çarpanların düşük ya da yüksek olması tek başına bir sonuç ifade etmez.

Net borç 5,8 mr ₺ ile son dört çeyreğin FAVÖK'ünün 1,2 katıdır.

Rakamlar 2026/06 dönemli finansal tablolara dayanır ve şirketin KAP'ta yayımladığı açıklamalardan derlenmiştir. Yeni bir rapor yayımlandığında bu sayfadaki tutarlar da değişir.

Bu sayfadaki terimler ne anlama geliyor?

Bekleyen İş (Sipariş Defteri)
İnşaat, taahhüt, savunma gibi proje bazlı şirketlerde imzalanmış ama henüz hasılata dönüşmemiş işlerin toplamı. Yeni imzalanan sözleşmeler bekleyen işi artırır, gerçekleşen hasılat azaltır. Bekleyen işin yıllık hasılata oranı, şirketin mevcut işlerle kaç yıllık hasılatının görünür olduğunu gösterir.Tuzak: Bekleyen iş sözleşme değeridir, kâr değildir. Uzun süreli sabit fiyatlı sözleşmelerde maliyetler enflasyonla artarsa işin kârlılığı imza anındaki beklentiden farklı olabilir; sözleşmelerin fiyat ayarlama koşulları önemlidir.
Stok Devir Hızı
Stokların bir yılda kaç kez satılıp yenilendiği. Satışların maliyetinin stoklara bölümüdür. 365'in bu orana bölümü, bir malın ortalama kaç gün depoda beklediğini verir.Tuzak: Enflasyon döneminde yıl sonu stoğu güncel fiyatla, yıl içi SMM ise dönem boyunca oluşmuş fiyatlarla ölçülür; oran bu yüzden dönemler arasında yapısal olarak kayabilir.
Brüt Kâr Marjı
Her 100 TL satıştan, maliyetten sonra kaç TL kalıyor. Fiyatlama gücünün göstergesidir. Marj daralıyorsa ya maliyetler artmış ya da şirket indirime gitmiştir.
Yatırım Harcaması (CAPEX)
Maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları için yapılan nakit ödeme. Yeni fabrika, makine, yazılım, mağaza açılışı gibi harcamalardır. Nakit akış tablosunun yatırım faaliyetleri bölümünde görünür. Mevcut kapasiteyi korumak için yapılan 'idame' ve kapasiteyi artırmak için yapılan 'büyüme' yatırımı olarak ikiye ayrılabilir.Tuzak: Yatırım harcamasının uzun süre amortismanın altında kalması, varlıkların yenilenmediğini gösterebilir; çok üzerinde olması ise ileride amortisman giderinin artacağı anlamına gelir.
Çeyreklik Büyüme
Bir çeyreğin bir önceki çeyreğe göre değişimi. Kısa vadeli ivmeyi gösterir ama mevsimsellikten güçlü biçimde etkilenir: turizm şirketinin 3. çeyreği her yıl 1. çeyreğinden yüksektir. Bu yüzden çoğunlukla yıllık büyümeyle birlikte okunur.Tuzak: Kümülatif raporlanan tablolardan çeyrek türetilirken iki tutar aynı fiyat düzeyinde değilse çeyreklik değişim çarpık çıkar.
F/K(Fiyat / Kazanç)
Şirketin bugünkü kârıyla kendini kaç yılda amorti ettiği. Piyasa değerinin son 4 çeyreğin net kârına bölümü. F/K 8 ise, kâr aynı kalırsa şirket kendi fiyatını 8 yılda çıkarıyor demektir.Tuzak: Tek seferlik gelirler (arsa satışı, kur farkı) kârı şişirip F/K'yı olduğundan düşük gösterebilir. Zarardaki şirkette F/K anlamsızdır — negatif çıkar.
GESAN için detaylı analizi aç →

Finansal tablolar KAP'ta yayımlanan şirket açıklamalarına dayanır; veriler gecikmeli veya hatalı olabilir. Bu sayfa bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.