Raporun kimliği
| Özellik | Bu rapor |
|---|---|
| Şirket | Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (AEFES) |
| Rapor | 30.06.2026 tarihli 6 aylık ara dönem raporu, konsolide |
| Enflasyon muhasebesi | TMS 29 uygulanmış; tutarlar 30.06.2026 fiyatlarıyla |
| Özkaynak dağılımı | 252,4 milyar TL'nin 125,6'sı ana ortaklığın, 126,8'i azınlık paylarının |
Anadolu Efes iki işi birlikte konsolide eder: bira operasyonları ve meşrubat tarafındaki bağlı ortaklığı. Meşrubat şirketinin paylarının önemli bir kısmı başka ortaklara aittir. Konsolidasyon kuralı gereği bağlı ortaklığın gelir ve giderlerinin tamamı ana şirketin tablosuna girer; sonra net kâr, ana ortaklık ile azınlık arasında paylaştırılır. Bu yüzden özkaynağın yarısından fazlası azınlık paylarına aittir.
Gelir tablosu
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Hasılat | 154,3 | 147,2 |
| Satışların maliyeti | (95,8) | (94,9) |
| Brüt kâr | 58,5 | 52,3 |
| Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri | (29,0) | (28,2) |
| Genel yönetim giderleri | (11,8) | (11,2) |
| Esas faaliyetlerden diğer gelir/gider (net) | (0,2) | 0,1 |
| Esas faaliyet kârı | 17,5 | 13,0 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | 2,6 | 3,1 |
| Vergi öncesi kâr | 20,0 | 16,0 |
| Vergi gideri | (6,0) | (2,1) |
| Dönem kârı (konsolide) | 14,1 | 13,9 |
| Ana ortaklık payı | 7,3 | 7,8 |
| Azınlık payları | 6,8 | 6,1 |
| Amortisman ve itfa | 8,4 | 7,9 |
| FAVÖK | 26,1 | 20,7 |
| Marj | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Brüt marj | %37,9 | %35,5 |
| FAVÖK marjı | %16,9 | %14,1 |
| Net marj (ana ortaklık) | %4,7 | %5,3 |
Faaliyet tarafı belirgin biçimde iyileşmiştir: hasılat reel %4,8 artarken satışların maliyeti neredeyse sabit kalmış, brüt kâr %11,8 büyümüştür. FAVÖK 20,7'den 26,1 milyar TL'ye çıkmıştır. Buna karşılık ana ortaklık payı 7,8'den 7,3'e gerilemiştir. Sebep vergi satırıdır: 2,1'den 6,0 milyar TL'ye çıkmış, vergi öncesi kârdaki 4,0 milyar TL'lik artışı büyük ölçüde götürmüştür.
Çeyrekler ve mevsimsellik
| Kalem | 1. çeyrek (Haziran fiyatıyla) | 6 aylık | 2. çeyrek |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 66,8 | 154,3 | 87,5 |
| Brüt kâr | 23,9 | 58,5 | 34,5 |
| FAVÖK | 8,6 | 26,1 | 17,4 |
| Ana ortaklık net kârı | 2,2 | 7,3 | 5,1 |
Şirketin açıkladığı 2. çeyrek rakamları: hasılat 87,5 · net kâr 5,1. Bu hesapta 87,50 ve 5,08.
İçecek sektöründe mevsimsellik belirleyicidir: ikinci çeyreğin hasılatı birincinin 1,3 katı, FAVÖK'ü ise 2 katıdır. Sabit giderler yıla eşit dağıldığı için satışın yoğunlaştığı çeyrekte marj kendiliğinden genişler — ilk çeyrek FAVÖK marjı %12,9 iken ikinci çeyrekte %19,9'dur. Bu tür şirketlerde tek bir çeyreği yıla dört ile çarparak düşünmek yanıltıcıdır; karşılaştırma her zaman geçen yılın aynı çeyreğiyle yapılır.
| Kalem | 2Ç 2026 | 2Ç 2025 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 87,5 | 85,1 | +%2,8 |
| Brüt kâr | 34,5 | 32,6 | +%5,9 |
| Brüt marj | %39,4 | %38,3 | +1,2 puan |
| FAVÖK | 17,4 | 15,7 | +%11,0 |
| FAVÖK marjı | %19,9 | %18,5 | +1,5 puan |
| Ana ortaklık net kârı | 5,1 | 5,4 | −%4,6 |
Bilanço ve nakit akışı
| Kalem | 30.06.2026 | 31.12.2025 |
|---|---|---|
| Nakit ve kısa vadeli finansal yatırımlar | 40,5 | 44,3 |
| Ticari alacaklar | 56,1 | 31,7 |
| Stoklar | 37,1 | 34,1 |
| Maddi duran varlıklar | 105,2 | 108,8 |
| Maddi olmayan duran varlıklar | 146,4 | 148,8 |
| Şerefiye | 10,9 | 11,5 |
| Toplam varlıklar | 495,8 | 487,0 |
| Ticari borçlar | 63,0 | 49,1 |
| Finansal borçlar (kısa + uzun) | 106,2 | 109,5 |
| Özkaynaklar (toplam) | 252,4 | 257,9 |
| Ana ortaklığa ait özkaynaklar | 125,6 | 127,9 |
| Net borç | 65,7 | 65,2 |
Ticari alacaklar 31,7'den 56,1 milyar TL'ye, yani %77 artmıştır — hasılattaki %4,8'lik artışın çok üzerinde. Bunun bir kısmı mevsimseldir (ikinci çeyrek satışının tahsilatı henüz yapılmamıştır), ama fark büyüktür ve alacak tahsil süresini izlemeyi gerektirir. Ticari borçlar da 49,1'den 63,0'a çıkarak bu etkinin bir bölümünü dengelemiştir.
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Amortisman ve itfa | 8,4 | 7,9 |
| İşletme sermayesindeki değişim | (9,1) | (9,8) |
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 12,1 | 9,5 |
| Sabit sermaye yatırımları | (9,7) | (12,4) |
| Serbest nakit akımı (işletme − yatırım) | 2,4 | (2,9) |
| Temettü ödemeleri | (3,1) | (3,1) |
| Dönem sonu nakit | 40,1 | 49,9 |
Serbest nakit akımı burada işletme faaliyetlerinden nakit eksi sabit sermaye yatırımı olarak hesaplanmıştır.
İşletme nakdi 9,5'ten 12,1 milyar TL'ye çıkmış, yatırım harcaması 12,4'ten 9,7'ye inmiştir; ikisi birlikte serbest nakit akımını eksiden artıya taşımıştır. Yine de FAVÖK 26,1 milyar TL iken işletme nakdi 12,1 milyar TL'dir. Aradaki farkın büyük kısmı işletme sermayesindeki 9,1 milyar TL'lik bağlanma ve ödenen vergi ile faizdir.
FAVÖK %26 artmış ama ana ortaklık kârı düşmüş. Hangisi doğru?CevapGizle
İkisi de doğrudur; farklı satırları ölçerler. FAVÖK faaliyetin nakit üretme gücünü, ana ortaklık payı ise vergi ve azınlık payları düşüldükten sonra şirketin kendi paydaşlarına kalan tutarı gösterir. Bu raporda vergi gideri 2,1'den 6,0 milyar TL'ye çıkmış, azınlık payına düşen kâr da 6,1'den 6,8'e yükselmiştir; ikisi birlikte faaliyetteki iyileşmeyi alt satıra ulaşmadan tüketmiştir.