Raporun kimliği
| Özellik | Bu rapor |
|---|---|
| Şirket | Astor Enerji A.Ş. (ASTOR) |
| Rapor | 30.06.2026 tarihli 6 aylık ara dönem raporu, konsolide |
| Enflasyon muhasebesi | TMS 29 uygulanmış; tutarlar 30.06.2026 fiyatlarıyla |
| Satışın dağılımı | Yurt içi 10,7 · yurt dışı 8,6 milyar TL (yurt dışı payı %45) |
Astor Enerji transformatör ve şalt ekipmanı üretir; siparişe dayalı, uzun teslim süreli bir iştir. Böyle şirketlerde çeyrek rakamları teslimat takvimine göre oynar, bu yüzden tek bir çeyreği yıla yaymak yanıltıcıdır. Bu incelemede hem altı aylık hem çeyreklik tablo birlikte okunur.
Gelir tablosu
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Hasılat | 19,2 | 17,9 |
| Satışların maliyeti | (11,4) | (10,9) |
| Brüt kâr | 7,9 | 7,0 |
| Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri | (1,4) | (1,3) |
| Genel yönetim giderleri | (0,4) | (0,4) |
| AR-GE giderleri | (0,1) | (0,1) |
| Esas faaliyetlerden diğer gelir/gider (net) | 0,5 | (0,2) |
| Esas faaliyet kârı | 6,4 | 5,0 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | (1,0) | (2,2) |
| Vergi öncesi kâr | 5,3 | 2,8 |
| Vergi gideri | (0,7) | (0,3) |
| Dönem kârı | 4,6 | 2,5 |
| Amortisman ve itfa | 0,9 | 0,6 |
| FAVÖK | 6,8 | 5,8 |
| Basamak | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı | Katkı |
|---|---|---|---|
| Esas faaliyet kârı | 6,4 | 5,0 | +1,3 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | (1,0) | (2,2) | +1,2 |
| Vergi öncesi kâr | 5,3 | 2,8 | +2,5 |
| Vergi gideri | (0,7) | (0,3) | (0,3) |
| Dönem kârı | 4,6 | 2,5 | +2,2 |
Sütunlar yuvarlanmış tutarlardır; katkı sütunu tam değerlerden hesaplanmıştır.
Tablo, net kârdaki 2,2 milyar TL'lik artışın yarısından fazlasının faaliyetin dışından geldiğini gösterir. Faaliyet dışı kalemlerin net yükü 2,2'den 1,0 milyar TL'ye inmiştir; bu tek başına 1,2 milyar TL katkı yapar. Esas faaliyet kârının katkısı 1,3 milyar TL'dir. Yani 'net kâr %88 arttı' cümlesi doğrudur, ama faaliyetin kendisi %26 büyümüştür.
| Marj | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Brüt marj | %40,9 | %39,2 |
| FAVÖK marjı | %35,1 | %32,6 |
| Net marj | %24,2 | %13,8 |
| Efektif vergi oranı | %12,7 | %11,8 |
Çeyrekler
| Kalem | 1. çeyrek (Haziran fiyatıyla) | 6 aylık | 2. çeyrek |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 9,9 | 19,2 | 9,3 |
| Brüt kâr | 3,8 | 7,9 | 4,1 |
| FAVÖK | 3,2 | 6,8 | 3,5 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | (1,3) | (1,0) | 0,3 |
| Net kâr | 1,9 | 4,6 | 2,7 |
Şirketin açıkladığı 2. çeyrek rakamları: hasılat 9.277 mn · net kâr 2.707 mn · FAVÖK 3.458 mn. Bu hesapta 9,28 · 2,71 · 3,51. Düz fark yöntemiyle 2. çeyrek net kârı 2,83 çıkardı; açıklanan rakam buradaki enflasyon düzeltmeli hesapla örtüşmektedir.
İkinci çeyrekte hasılat ilk çeyreğe göre hafif gerilemiş, buna karşılık brüt marj %38,0'den %44,0'e yükselmiştir. Net kârdaki sıçramanın bir bölümü de faaliyet dışı kalemlerin işaret değiştirmesinden gelir: ilk çeyrekte 1,3 milyar TL yük olan bu satır, ikinci çeyrekte 0,3 milyar TL katkıya dönmüştür.
| Kalem | 2Ç 2026 | 2Ç 2025 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 9,3 | 9,1 | +%2,1 |
| Brüt kâr | 4,1 | 4,0 | +%3,3 |
| FAVÖK | 3,5 | 3,4 | +%4,2 |
| FAVÖK marjı | %37,8 | %37,0 | +0,7 puan |
| Net kâr | 2,7 | 1,2 | +%125 |
Bilanço: borçsuz büyüme
| Kalem | 30.06.2026 | 31.12.2025 |
|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 1,1 | 1,5 |
| Kısa vadeli finansal yatırımlar | 14,3 | 13,3 |
| Ticari alacaklar | 11,0 | 13,8 |
| Stoklar | 16,9 | 9,2 |
| Maddi duran varlıklar | 14,2 | 11,8 |
| Toplam varlıklar | 70,6 | 59,7 |
| Ticari borçlar | 4,4 | 3,8 |
| Finansal borçlar (kısa + uzun) | 5,9 | 5,4 |
| Özkaynaklar | 43,8 | 39,2 |
| Net nakit (finansal yatırımlar dahil) | 9,4 | 9,3 |
Şirketin açıkladığı toplam varlık 70.575,6 milyon TL, özkaynak 43.796,2 milyon TL'dir (31.12.2025: 59.685,2 ve 39.190,2).
Bu bilançoda öne çıkan iki şey vardır. Birincisi net nakit pozisyonudur: finansal borç 5,9 milyar TL iken nakit ve kısa vadeli finansal yatırımlar toplamı 15,4 milyar TL'dir. Bu incelemedeki diğer sanayi şirketlerinin çoğunda görülen net borç yükü burada yoktur; faaliyet dışı kalemler satırındaki yükün görece küçük olması da bununla ilgilidir.
İkincisi stoklardaki 7,7 milyar TL'lik artıştır (9,2 → 16,9, yani %84). Hasılat aynı dönemde %7,5 büyümüştür; stok ondan çok daha hızlı artmıştır. Siparişe dayalı üretimde bu, teslimat bekleyen işin büyüdüğü anlamına gelebileceği gibi, satışa dönüşmeyen birikme de olabilir. Ayırt etmek için stok devir hızının ve sonraki çeyreklerin hasılatının birlikte izlenmesi gerekir; tek bir bilanço fotoğrafı bu soruyu cevaplamaz.
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Amortisman ve itfa | 0,9 | 0,6 |
| İşletme sermayesindeki değişim | 1,8 | 1,6 |
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 5,7 | 2,2 |
| Sabit sermaye yatırımları | (3,6) | (0,7) |
| Serbest nakit akımı (işletme − yatırım) | 2,2 | 1,5 |
Serbest nakit akımı burada işletme faaliyetlerinden nakit eksi sabit sermaye yatırımı olarak hesaplanmıştır.
Yatırım harcaması 0,7'den 3,6 milyar TL'ye, yani beş katına çıkmıştır; maddi duran varlıklar da 11,8'den 14,2 milyar TL'ye yükselmiştir. Kapasite artırımı dönemine girildiğinin işaretidir. Buna rağmen işletme nakdi yatırımı karşılamış, serbest nakit akımı pozitif kalmıştır — büyüme borçlanmayla değil faaliyetin kendi nakdiyle finanse edilmiştir.
Net kâr %88 arttıysa şirket iki kat mı iyi çalışmış?CevapGizle
Tablo bunu söylemez. Net kârdaki 2,2 milyar TL'lik artışın 1,3'ü esas faaliyetten, 1,2'si faaliyet dışı kalemlerin yükünün azalmasından gelir (vergi gideri ise artışı 0,3 milyar TL azaltmıştır). Faaliyetin kendi ölçüsü olan FAVÖK %16, esas faaliyet kârı %26 büyümüştür. Faaliyet dışı kalemler kur ve finansman koşullarına bağlıdır ve tekrar etmek zorunda değildir; bu yüzden kârın kaynağını ayrıştırmak, büyüklüğünü bilmek kadar önemlidir.