Raporun kimliği
| Özellik | Bu rapor |
|---|---|
| Şirket | Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GUBRF) |
| Rapor | 30.06.2026 tarihli 6 aylık ara dönem raporu, konsolide |
| Enflasyon muhasebesi | TMS 29 uygulanmış; tutarlar 30.06.2026 fiyatlarıyla |
| Özkaynak dağılımı | 46,1 milyar TL'nin 39,4'ü ana ortaklığın, 6,7'si azınlık paylarının |
Mevsimsellik: neden 1. çeyrek daha büyük?
| Kalem | 1. çeyrek (Haziran fiyatıyla) | 6 aylık | 2. çeyrek |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 24,0 | 37,8 | 13,9 |
| Brüt kâr | 6,3 | 10,1 | 3,8 |
| FAVÖK | 5,3 | 8,5 | 3,2 |
| Ana ortaklık net kârı | 3,3 | 4,8 | 1,5 |
Şirketin açıkladığı rakamlar: 6 aylık hasılat 37.831,2 mn · 6 aylık FAVÖK 8.501,2 mn · 6 aylık ana ortaklık kârı 4.765,7 mn · 2. çeyrek ana ortaklık kârı 1.480,0 mn. Bu hesapta 37,83 · 8,50 · 4,77 · 1,48.
Altı aylık hasılatın %63'ü ilk çeyrekte oluşmuştur. Sebep mevsimselliktir: gübre, ekim ve ilkbahar gübrelemesi döneminde satılır, yaz aylarında talep düşer. Bu yüzden şirketin çeyrek rakamları yıl içinde düzenli bir seyir izlemez.
| Kalem | 2Ç 2026 | 2Ç 2025 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 13,9 | 11,7 | +%18,7 |
| Brüt kâr | 3,8 | 3,9 | −%3,3 |
| Brüt marj | %27,2 | %33,3 | −6,2 puan |
| FAVÖK | 3,2 | 3,4 | −%6,1 |
| Ana ortaklık net kârı | 1,5 | 2,2 | −%31,2 |
Doğru karşılaştırma yapıldığında görüntü şudur: hasılat %18,7 artmış, ama brüt marj 6,2 puan daralmış ve FAVÖK gerilemiştir. Yani ikinci çeyrekte daha çok satılmış, birim başına daha az kazanılmıştır. Altı aylık tabloda bu görünmez, çünkü güçlü ilk çeyrek toplamı yukarı çeker (altı aylık FAVÖK %22,6 artmıştır).
Gelir tablosu
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Hasılat | 37,8 | 31,1 |
| Satışların maliyeti | (27,7) | (22,8) |
| Brüt kâr | 10,1 | 8,3 |
| Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri | (1,7) | (1,6) |
| Genel yönetim giderleri | (0,7) | (0,7) |
| Esas faaliyetlerden diğer gelir/gider (net) | (0,0) | 0,2 |
| Esas faaliyet kârı | 7,7 | 6,3 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | (0,3) | (1,3) |
| Vergi öncesi kâr | 7,5 | 5,0 |
| Vergi gideri | (2,5) | (1,3) |
| Dönem kârı (konsolide) | 4,5 | 2,4 |
| Ana ortaklık payı | 4,8 | 3,0 |
| Amortisman ve itfa | 0,8 | 0,9 |
| FAVÖK | 8,5 | 6,9 |
| Marj | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Brüt marj | %26,7 | %26,7 |
| FAVÖK marjı | %22,5 | %22,3 |
| Net marj (ana ortaklık) | %12,6 | %9,7 |
| Efektif vergi oranı | %32,9 | %27,0 |
Bilanço ve nakit akışı
| Kalem | 30.06.2026 | 31.12.2025 |
|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 15,0 | 11,9 |
| Ticari alacaklar | 2,5 | 5,7 |
| Stoklar | 16,0 | 9,2 |
| Maddi duran varlıklar | 22,5 | 21,9 |
| Toplam varlıklar | 78,7 | 75,9 |
| Ticari borçlar | 10,2 | 5,5 |
| Finansal borçlar (kısa + uzun) | 9,7 | 11,4 |
| Özkaynaklar (toplam) | 46,1 | 42,4 |
| Ana ortaklığa ait özkaynaklar | 39,4 | 35,1 |
| Net nakit | 5,3 | 0,5 |
Stoklar 9,2'den 16,0 milyar TL'ye çıkmıştır. Mevsimsel bir işte bu beklenen bir harekettir: yaz aylarında üretilen ürün, sonbahar ve ilkbahar satış dönemi için stoklanır. Ticari alacakların 5,7'den 2,5 milyar TL'ye inmesi de aynı takvimin diğer ucudur — ilkbahar satışlarının tahsilatı tamamlanmıştır. Mevsimsel şirketlerin bilançosu yılın hangi ayında bakıldığına göre farklı görünür; iki dönem kıyaslanırken aynı ay sonu tercih edilir.
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Amortisman ve itfa | 0,8 | 0,9 |
| İşletme sermayesindeki değişim | 0,5 | (1,3) |
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 8,9 | 4,0 |
| Sabit sermaye yatırımları | (2,0) | (0,9) |
| Serbest nakit akımı (işletme − yatırım) | 6,9 | 3,1 |
İşletme nakdi 4,0'dan 8,9 milyar TL'ye çıkmıştır ve FAVÖK'ün (8,5) üzerindedir; işletme sermayesi bu dönem nakit bağlamak yerine nakit serbest bırakmıştır. Net nakit pozisyonu 0,5'ten 5,3 milyar TL'ye yükselmiştir.
2. çeyrek hasılatı 1. çeyreğin yarısı kadar. Şirket küçülüyor mu?CevapGizle
Bu rapor böyle bir sonucu desteklemez. Gübre satışı tarım takvimine bağlıdır ve ilk çeyrek sektörün yoğun dönemidir; ardışık çeyrekleri karşılaştırmak takvimi ölçmek olur, performansı değil. Geçen yılın aynı çeyreğiyle karşılaştırıldığında hasılat %18,7 artmıştır. Aynı karşılaştırmada dikkat çeken başka bir şey vardır: brüt marj 6,2 puan daralmıştır, yani satış büyümüş ama birim kârlılık gerilemiştir.