Raporun kimliği
Madencilikte satılan ürünün fiyatı şirketin kontrolünde değildir; maliyet ise cevher tenörü, işlenen ton ve enerji gibi kalemlere bağlıdır. Bu yüzden marj, fiyat ile maliyetin makasından doğar ve fiyat hareketleri gelir tablosuna doğrudan yansır.
Gelir tablosu
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Hasılat | 14,1 | 9,5 |
| Satışların maliyeti | (5,8) | (6,0) |
| Brüt kâr | 8,3 | 3,5 |
| Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri | (0,2) | (0,2) |
| Genel yönetim giderleri | (1,3) | (0,9) |
| AR-GE giderleri | (1,3) | (1,0) |
| Esas faaliyetlerden diğer gelir/gider (net) | (0,5) | 0,0 |
| Esas faaliyet kârı | 5,0 | 1,5 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | 0,0 | 0,7 |
| Vergi öncesi kâr | 5,0 | 2,2 |
| Vergi gideri / (geliri) | (2,2) | 0,1 |
| Dönem kârı | 2,8 | 2,2 |
| Amortisman ve itfa | 0,6 | 0,5 |
| FAVÖK | 6,1 | 2,0 |
Şirketin açıkladığı rakamlar: hasılat 14.081 mn (2025: 9.545 mn) · brüt kâr 8.283 mn (2025: 3.507 mn) · net kâr 2.834 mn (2025: 2.214 mn) · FAVÖK 6,15 (2025: 1,97).
| Basamak | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı | Katkı |
|---|---|---|---|
| Esas faaliyet kârı | 5,0 | 1,5 | +3,5 |
| Faaliyet dışı kalemler (net) | 0,0 | 0,7 | (0,7) |
| Vergi öncesi kâr | 5,0 | 2,2 | +2,8 |
| Vergi gideri / (geliri) | (2,2) | 0,1 | (2,2) |
| Dönem kârı | 2,8 | 2,2 | +0,6 |
Ayrıştırma net bir cevap verir: esas faaliyet kârı 3,5 milyar TL artmış, ancak bunun 2,2 milyar TL'si vergi satırında kalmıştır. 2025'in ilk yarısında şirket 0,1 milyar TL vergi *geliri* kaydetmişti; 2026'da 2,2 milyar TL vergi *gideri* yazmıştır. Efektif vergi oranı bu yüzden −%2,3'ten %43,7'ye çıkmıştır. Faaliyet dışı kalemlerin katkısının 0,7'den 0,0'a inmesi de artışı bir miktar törpülemiştir.
| Marj | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Brüt marj | %58,8 | %36,8 |
| FAVÖK marjı | %43,7 | %20,6 |
| Net marj | %20,1 | %23,2 |
| Efektif vergi oranı | %43,7 | −%2,3 |
Faaliyetteki değişim sayılarla şöyledir: hasılat %47,5 artarken satışların maliyeti azalmıştır (6,0 → 5,8). Fiyat ile maliyet arasındaki makasın genişlemesi brüt kârı 3,5'ten 8,3 milyar TL'ye taşımıştır. AR-GE gideri 1,3 milyar TL ile hasılatın %8,9'udur; madencilikte arama ve sondaj faaliyetlerinin bir bölümü bu satırda görünür.
Çeyrekler
| Kalem | 1. çeyrek (Haziran fiyatıyla) | 6 aylık | 2. çeyrek |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 9,5 | 14,1 | 4,6 |
| Brüt kâr | 5,3 | 8,3 | 3,0 |
| FAVÖK | 4,6 | 6,1 | 1,6 |
| Net kâr | 1,7 | 2,8 | 1,1 |
Şirketin açıkladığı 2. çeyrek net kârı 1,11 milyar TL'dir; bu hesapta 1,11. Düz fark yöntemiyle 1,23 çıkardı — açıklanan rakam buradaki enflasyon düzeltmeli hesapla örtüşmektedir.
Çeyrekler arasında büyük bir dalgalanma vardır: ilk çeyrek hasılatı ikincinin iki katından fazladır. Buna karşılık ikinci çeyrekte brüt marj %55,5'ten %65,7'ye yükselmiştir. Madencilikte sevkiyat partiler hâlinde gerçekleştiği için hasılatın çeyrekler arasında düzensiz dağılması olağandır; bu tür şirketlerde tek çeyreklik rakamlar üzerinden eğilim okumak güvenilir değildir.
| Kalem | 2Ç 2026 | 2Ç 2025 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 4,6 | 3,6 | +%25,9 |
| Brüt kâr | 3,0 | 1,8 | +%65,0 |
| Brüt marj | %65,7 | %50,2 | +15,6 puan |
| FAVÖK | 1,6 | 1,1 | +%49,2 |
| Net kâr | 1,1 | 1,5 | −%26,1 |
Bilanço ve nakit akışı
| Kalem | 30.06.2026 | 31.12.2025 |
|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 5,6 | 5,7 |
| Kısa vadeli finansal yatırımlar | 16,0 | 16,2 |
| Stoklar | 3,1 | 3,2 |
| Maddi duran varlıklar | 29,3 | 23,5 |
| Toplam varlıklar | 61,5 | 56,4 |
| Finansal borçlar | 0,0 | 0,0 |
| Özkaynaklar | 53,2 | 50,4 |
| Net nakit (finansal yatırımlar dahil) | 21,5 | 21,9 |
Şirketin açıkladığı toplam varlık 61.531 mn TL, özkaynak 53.153 mn TL'dir.
Bilanço bu ders setindeki en sade yapılardan biridir: finansal borç yoktur, varlıkların %87'si özkaynakla finanse edilmiştir ve 21,5 milyar TL net nakit vardır. Borcu olmayan bir şirkette faaliyet dışı kalemler satırı da küçüktür — nitekim bu dönem 0,0 milyar TL'dir. Bu ders setindeki SASA ve PGSUS incelemelerinde aynı satırın onlarca milyar TL oynadığı görülür; aradaki farkı bilançonun borç yapısı yaratır.
| Kalem | 2026 ilk yarı | 2025 ilk yarı |
|---|---|---|
| Amortisman ve itfa | 0,6 | 0,5 |
| İşletme sermayesindeki değişim | 2,4 | 2,0 |
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 6,2 | 4,4 |
| Sabit sermaye yatırımları | (5,9) | (1,9) |
| Serbest nakit akımı (işletme − yatırım) | 0,3 | 2,5 |
Yatırım harcaması 1,9'dan 5,9 milyar TL'ye, yani üç katına çıkmıştır; maddi duran varlıklar da 23,5'ten 29,3 milyar TL'ye yükselmiştir. İşletme nakdi 6,2 milyar TL ile yatırımı ancak karşılamış, serbest nakit akımı 2,5'ten 0,3 milyar TL'ye inmiştir. Yatırım dönemindeki bir şirkette serbest nakit akımının daralması, faaliyetin zayıfladığı anlamına gelmez; nitekim aynı dönemde işletme nakdi %41 artmıştır.
FAVÖK üçe katlanmışsa net kâr neden aynı oranda artmadı?CevapGizle
Arada vergi satırı vardır. 2025'in ilk yarısında şirket 0,1 milyar TL vergi geliri kaydetmişti, 2026'da 2,2 milyar TL vergi gideri yazmıştır; bu tek başına 2,2 milyar TL'lik bir fark yaratır. Ayrıca faaliyet dışı kalemlerin katkısı 0,7'den 0,0'a inmiştir. Vergi öncesi kâr 2,2'den 5,0 milyar TL'ye, yani %133 artmıştır — faaliyetteki iyileşme bu satıra kadar korunmuş, alt satırda vergiyle karşılaşmıştır. Vergi satırındaki bu tür sıçramaların ne kadarının ertelenmiş vergiden geldiği dipnotlardaki mutabakat tablosunda görülür.